Az esővíz gyűjtés egyre nagyobb szerepet kap napjainkban. Az esővíz áldás, de egyben átok is lehet abban az esetben ha nincsen megfelelően kezelve. Egy gondosan kivitelezett esővízkezelő rendszerrel nem csak az épületet védhetjük meg az esővíz káros hatásaitól, hanem hasznosíthatjuk azt közvetlenül otthonunkban.
Az esővíz gyűjtés már régóta ismert. Hiszen nagyszüleink is gyűjtötték már a csapadékvizet a maguk módján hordókba, amit aztán kiöntöztek a kertben. Ez egy kézenfekvő megoldás volt, hogy kiegészítsék a kerti vízfelhasználást, ráadásul ezzel a módszerrel lágy vizet nyertek ami kedvezőbb hatásokkal bír a növények számára is.
Ma már professzionális megoldások vannak azért, hogy az esővizet gyűjteni tudjuk és felhasználhassuk azt a kertben, de akár az épületen belül is.
Elterjedtek a műanyag tartályok, amik bár műanyagból készülnek, mégis rendkívül tartósak lehetnek és előállítási/telepítési költségük kedvezőbb, mint egy betonból készült tárolóé.
Esővíz gyűjtés rendszerben
A kertmenedzser egyik erőssége, hogy nem csak esővíz gyűjtő tartályt telepítünk, hanem komplett rendszereket, amik kényelmes, felhasználóbarát kialakításúak. 15 éve telepítettük az első tartályt, és azóta nem hívtak még vissza minket garanciális javításra. Tehát elmondható, hogy hosszútávra tervezünk. Rendszereinket úgy telepítjük, mintha magunknak csinálnánk.
Lássuk milyen egységei vannak egy esővízgyűjtő rendszernek
Az esővíz gyűjtés rendszerének főbb egységeit vesszük sorra röviden, a teljesség igénye nélkül.
Amikor esővíz gyűjtés vagy esővíz szikkasztás a téma, akkor a kertmenedzser egyből rendszerről beszél és ebben gondolkodik. Természetesen már azzal is sokat teszünk környezetünkért és magunkért ha egy hordót teszünk az eresz alá, vagy vásárolunk egy esővízgyűjtő tartályt. Azonban mi olyan komplett rendszereket tervezünk és kínálunk, amik teljes mértékben kényelmesé és hatékonnyá teszik az esővíz felhasználását.
Vegyük alapul a legegyszerűbb rendszert az esővíz gyűjtés során, ami a kerti vízfelhasználást teszi lehetővé. Itt sem csak egy tartályra van szükségünk, hanem megfelelően méretezett, megtervezett és lefektetett csővezetékekre, lombfogó és egyben finomabb szennyeződések megszűrésére alkalmas megoldásokra, szivattyúra és a hozzátartozó gépészetre, továbbá szintszabályozó berendezésekre.
Esővíz elvezetése a tartályig
Az esővíz gyűjtés az esővíz elvezetésével indul. Ehhez mi minden esetben narancssárga, erősített, úgynevezett KG PVC csöveket használunk. Méretezési táblázat szerint alkalmazzuk a keresztmetszetek pontos betartását. A lejtésekre, csőkötésekre különös gonddal figyelünk minden esetben. A csövek lehelyezésénél, visszatemetésénél nem is gondolnánk hogy mennyire fontosak az apró részletek.
Esővíz ülepítők és szűrők
Az esővíz hasznosítása csak megfelelő szűréssel jöhet szóba. Több mint 15 éves tapasztalatunknak köszönhetően, a kertmenedzser ismeri a bevált, jól működő megoldásokat.
Esővíz gyűjtés elkerülhetetlen része a szennyeződések felfogása, szűrése. Erre a kertmenedzsernél nagy hangsúlyt fektetünk és minden esetben a területi adottságokhoz legjobban illeszkedő szűrési megoldást javasoljuk. Például nem mindegy hogy mekkora és milyen méretű szennyeződéseket kell szűrni, és ezeknek a várható mennyisége is fontos szempont. Vannak olyan területek ahol elegendő egy finomhálós szűrő, de van ahol előülepítő is szükséges lehet.
A leggyakrabban kosárszűrőket alkalmazunk, amik nagy hatásfokkal szűrik a szennyeződéseket, könnyen karbantarthatók, tartós, robosztus kialakításuknak köszönhetően hosszú az élettartamuk.
Esővíz szivattyúzása
Az esővíz kiszivattyúzása leggyakrabban merülő szivattyúval történik, de alkalmazhatunk felszíni önfelszívó szivattyúkat is. A szivattyú megválasztásában is ügyfeleink számíthatnak a segítségünkre. Hiszen mindig olyan szivattyút választunk, ami a helyszínhez illeszkedik és az igényeknek legjobban megfelel. Mindig szemelőit tartjuk azt, hogy a szivattyús rendszerek hosszútávon elláthassák feladatukat.
A végeredmény, hogy Ön megnyitja a csapot és folyik a szűrt, szennyeződésektől mentes tiszta esővíz. A szivattyú magától leáll, ha a csapot elzárják és magától indul ha megnyitják. A szivattyú a vizet a tisztavíz zónából veszi, amit egy úszószeleppel érünk el. Így mindig a legtisztább víz nyerhető, és a berendezéseket is kíméljük.
Esővíz gyűjtés szintszabályozó egységei
Az esővíz a tartályba kerül, majd onnan felhasználjuk. Azonban mi van akkor ha nincsen elegendő eső? Erre is van megoldás. Különböző szintszabályozókkal kombináljuk a rendszert. Ezek nagy pontosságú ellenőrzést és szabályozást tesznek lehetővé, és hosszútávon is nagyon stabilan, hibamentesen működnek.
Megoldható az, hogy az ilyen rendszer segítségével, hálózati vízzel utántöltsük a tartályt, ha nem lenne elegendő a csapadékvíz. Minden esetben törekedni kell a minél nagyobb tárolási kapacitásra, de arra a lehetőségre hogy kevés a víz, akkor is fel kell készíteni az esővízgyűjtő rendszerünket.
A víz utánpótlásán felül, a szivattyú védelmére is használhatóak a szintszabályozók, illetve van lehetőség arra is, hogy egy kijelzőn mindig naprakészen láthassuk mennyi víz van éppen az esővízgyűjtő tartályban.
Túlfolyó szikkasztó berendezés
A víz túlfolyását a tartályból meg kell oldani. Hiszen előfordulhat az, hogy tele van a tartály és többlet csapadék érkezik. Azért, hogy ez ne okozzon károkat, ezt a többletmennyiséget el kell vezetni.
Ezért a tartályokon egy túlfolyó is kialakításra kerül, amit rendszerint egy szikkasztóba kötünk. A szikkasztó egy olyan műanyag rekeszekből épített nagy teherbírású egység, ami a víz elszivárogtatását teszi lehetővé a talajban.
Erről már írtunk külön cikkeket is, például ezt a szikkasztós cikket érdemes lehet elolvasni.
Esővízszikkasztók esetében mi blokk rendszerű szikkasztókat javasolunk és telepítünk. Ezeket geotextíliába gondosan becsomagolva, szellőztetővel ellátva telepítjük. Van lehetőség arra is, hogy a szikkasztót később tisztítani is lehessen különösebb rombolás, bontás nélkül. Elmondhatom, hogy munkánk során még nem volt garanciális problémánk ezekkel a rendszerekkel.
A szikkasztókat sokszor ma is kaviccsal töltik fel, amire nm lehet azt mondani hogy rossz megoldás, azonban azt tapasztalatból mondhatom, hogy a nem megfelelő kivitelezés, és a szűrés hiánya miatt általában ezek a szikkasztók pár év után már nem töltik be funkciójukat.
Eltömődnek, eldugulnak, és sok ilyen rendszer javítását végezzük el. Ezek javítása már legtöbb esetben nem megoldható. Így cserélni szoktuk azokat blokk rendszerű szikkasztókra. Olyan tulajdonosok kérésére, akik nem szeretnének már eléletükben többet foglalkozni a csapadékvíz okozta nehézségekkel.
Mit kell tudni az esővíz gyűjtés tartályairól?
Ma még sajnos nem mondható el az, hogy bárki számára könnyen elérhető egy esővízgyűjtő rendszer. Hiszen a tartályok és a segédanyagok nem olcsók, a telepítés pedig komoly szakmai tudást igényel. Ezt nem azért írom le, hogy megkerülhetetlennek tüntessem fel a mi munkánkat, hanem tapasztalatból mondhatom sokkmindenre kell figyelni, figyelembe venni és betartani egy tartálytelepítés során.
Mindenesetre egy hosszú távon megtérülő megoldásról van szó, amit az emberek többsége nem amiatt telepít jelenleg mert spórolni szeretne a vízszámlán, hanem mert szeretne felkészülni a jövőre. A víz jövője jelenleg kiszámíthatatlan de az mégis látszik, hogy egyre jobban felértékelődik. Mindig akkor vesszük észre valaminek a hatalmas értékét, amikor hiányt szenvedünk abból és a közeljövőben evvel sajnos kalkulálni kell.
Esővíz gyűjtés Műanyag tartályba
Az esővízgyűjtő tartályok az 1 köbméteres kiviteltől, egészen a 40-50 köbméteres kivitelig kaphatók. A kisebb méretű tartályok sorolhatók is, így ha a helyszín azt kívánja akkor több kisebb tartály is elhelyezhető egymás mellé. Az esővízgyűjtő tartályok minősége nagyban különbözhet egymástól gyártótól és típustól függően.
Lényegi különbség az anyagminőségben, anyagvastagságban és a kialakításuk átgondoltságában található.
Mi ismerjük az elérhető típusokat és a magasabb minőségű termékeket szoktuk javasolni az érdeklődőknek és ügyfeleinknek is, hiszen ezekkel a termékekkel hosszabb távon is elégedettek lesznek és megfelelően tudják használni azokat.
A műanyag tartályok telepíthetőek talajvizes területekre is, de ezek speciális kialakításúak és speciális telepítését igényelnek.
Esővíz gyűjtés Beton tartályba
A betonból készült tartályok anyag- és beépítési költsége magasabb mint a műanyag tartályoké. Azonban élettartamuk is jóval hosszabb. Vízzáró betonból készülnek, vagy vízzáró vakolóanyaggal fedett betonból, vagy fóliával szigetelt megoldással.
Vannak olyan helyek, ahová nem telepíthető műanyag tartály, vagy a beton víztároló építése ésszerűbb építészetileg. Ilyen esetben ez a megoldás jöhet csak szóba.
Épületen kívüli- és épületen belüli esővíz hasznosítás
Esővíz gyűjtés és Öntözőrendszer
Az épületen kívül leggyakrabban a kert öntözésére használjuk az összegyűjtött esővizet. Mivel nagy tapasztalatot szereztünk az évek alatt a kerttervezés és kertépítés területein, ezért bátran állíthatom, hogy stabil és professzionális módon tudunk kombinálni esővízgyűjtő rendszereket öntözőrendszerekkel. A két rendszert már a kezdetekkor úgy alakítjuk ki, hogy azok automatizáltan működjenek, és hosszú élettartamúak legyenek.
Esővíz az otthonunkban
Természetesen lehetőség van arra is hogy az esővizet épületen belül használjuk fel. Ennek megvannak a feltételei, de amennyiben nem alakítottunk ki már az építkezés alatt külön vízhálózati kört erre a célra, akkor is lehetőség van bevezetni az esővizet otthonunkba.
Amikor épületen belül használjuk fel az esővizet, akkor másfajta szűrési megoldásokat alkalmazunk és a gépészet is eltér a kerti felhasználású megoldásoktól.
A nagyobb gyártók, például az Otto Graf termékpalettáján megtalálhatók a beltéri rendszer kialakításához szükséges termékek is. Mindezek professzionálisan megtervezett és kialakított egységek amik a legmagasabb színvonalat képviselik.
A esővíz gyűjtés szűrő egységeit ilyen esetben kiegészítjük beltérben elhelyezhető csírátlanító berendezésekkel, UV szűrő, aktív szén szűrő és papírbetétes szűrőegységekkel. Ezek a berendezések garantálják a házon belüli gépészeti egységek épségét, és a víz tisztítását bakteriális szinten is.