Valósítsd meg álmaid kertjét velünk - Kérd ingyenes árajánlatunkat

MIÉRT ESŐVÍZ?

Mi történik az esővízzel, ha a telkünkről kivezetjük?

Az esővíz az utcai csatornarendszerbe jut, ahonnan gyorsan elfolyik a természetes vízkörforgásból. Ez a gyakorlat hozzájárul az árvizek kialakulásához, különösen városi környezetben. Ráadásul az elvezetett víz gyakran szennyezőanyagokat sodor magával (pl. olaj, por, nehézfémek), és végül egy tőlünk igen távoli tengerbe jut. Így minden egyes liter, amit a kertben tartunk vagy visszaforgatunk, sokszorosan védi a környezetet, és az ország vízkészletét növeli.

Mivel fenyeget az nem megfelelően elszikkasztott esővíz?

Különösen agyagos vagy rosszul vízáteresztő talajokon komoly épületkárokat okozhat. Az ilyen talajok nem engedik gyorsan elszivárogni a vizet, amely így nyomást gyakorol az épület alapjára, beázásokat, pincevizesedést, hosszú távon pedig szerkezeti károkat – például repedéseket vagy süllyedéseket – okozhat. Az ilyen problémák javítása rendkívül költséges, miközben egy jól kialakított szikkasztórendszerrel mindez megelőzhető. A hordóba folyó csatornacső vagy az egy köbméteres kavicsos szikkasztás nem számít megfelelőnek ilyen helyeken.

Miért jobb esővízzel locsolni?


Az esővíz gyűjtés rendszerének főbb egységeit vesszük sorra röviden, a teljesség igénye nélkül.

Amikor esővíz gyűjtés vagy esővíz szikkasztás a téma, akkor a kertmenedzser egyből rendszerről beszél és ebben gondolkodik. Természetesen már azzal is sokat teszünk környezetünkért és magunkért ha egy hordót teszünk az eresz alá, vagy vásárolunk egy esővízgyűjtő tartályt. Azonban mi olyan komplett rendszereket tervezünk és kínálunk, amik teljes mértékben kényelmesé és hatékonnyá teszik az esővíz felhasználását.

Vegyük alapul a legegyszerűbb rendszert az esővíz gyűjtés során, ami a kerti vízfelhasználást teszi lehetővé. Itt sem csak egy tartályra van szükségünk, hanem megfelelően méretezett, megtervezett és lefektetett csővezetékekre, lombfogó és egyben finomabb szennyeződések megszűrésére alkalmas megoldásokra, szivattyúra és a hozzátartozó gépészetre, továbbá szintszabályozó berendezésekre.

Mire lehet használni az esővizet a házon belül?


Megfelelő szűrés után az esővíz kiválóan alkalmazható vécéöblítésre, mosásra, takarításra vagy akár kerti tavak és beltéri növények öntözésére. Ezzel nemcsak jelentős vízmennyiséget takaríthatunk meg, hanem csökkentjük a vízszolgáltatás költségét és a háztartás ökológiai lábnyomát is. Egy átlagos család éves vízfogyasztásának akár 30-50%-át is fedezheti esővízzel.

Miért jobb a túl sok esővizet megfelelően elszikkasztani?

Mert növeljük a talajvíz szintjét. Szakértők szerint Magyarország jelentős részén, beleértve Pest megye egy részét, a felszín alatti vizet szintje aggasztóan alacsony. Van, hogy sok eső esik, de ez nem marad: átfolyik az országon, utána pedig jön a szárazság. A megfelelő szikkasztással visszajuttatott esővíz helyben tölti fel a talajrétegeket, segít megelőzni a kiszáradást. Minden egyes háztető egy nagy segítség az esővíz országon belül tartásának - ha megfelelő szikkasztó van mellette, ami megbirkózik egy Boris-ciklonnal is akár.

Hogyan egyenlítheti ki a klímaváltozás hatásait egy megfelelő rendszer?


A klímaváltozás egyik közvetlen hatása a csapadékeloszlás szélsőségessé válása – egyszerre tapasztalunk hosszú aszályos időszakokat és hirtelen lezúduló esőzéseket. Egy jól méretezett esővízgyűjtő és -kezelő rendszer képes kiegyenlíteni ezeket az ingadozásokat: a csapadékot elraktározza a szárazabb időszakokra, míg az intenzív esőzéseknél elkerülhető a villámárvíz kialakulása. Így a rendszer a háztartást és a környezetet is ellenállóbbá teszi az időjárási szélsőségekkel szemben.

esővíz elvezetése a tartályig

Hogyan mérsékli az esővíz gyűjtése a CO₂-kibocsátást?


A közművi ivóvíz előállítása és szállítása jelentős energiaigénnyel jár – a víz kitermelése, kezelése, szivattyúzása mind CO₂-kibocsátással terheli a környezetet. Ha ezt részben vagy egészben kiváltjuk esővízzel, közvetetten csökkentjük a vízhálózat terhelését és az energiafelhasználást is. Emellett, ha a víz helyben szikkad el, nem kell szennyvízkezelésen átmennie, ami további CO₂-megtakarítást jelent. Így az esővízgyűjtés nemcsak vízvédelmi, hanem klímavédelmi eszköz is.

Hogyan készítheted fel a házad a vízhiány veszélyeire?


A jövő vízellátása egyre bizonytalanabb: egyre gyakoribbak a korlátozások, nyáron gyakran tilos a locsolás, és sok helyen már most is akadozik a kútvíz utánpótlása. Egy jól megtervezett esővízgyűjtő rendszer – tárolókkal, szűrőkkel, túlfolyással, szikkasztással – lehetővé teszi, hogy önállóbbá válj a vízellátásban. Így nemcsak véded a kertedet a kiszáradástól, hanem csökkented a háztartásod sérülékenységét is egy kiszámíthatatlan jövőben.

esővízgyűjtő platina
esővíz búvarszivattyú

Visszahozza az árát, mint a napelem?

Ha a jelenlegi vízárakat nézzük, az esővízgyűjtő rendszer megtérülése valóban hosszabb idő alatt történik meg, mint például egy napelem esetében. A víz ma még viszonylag olcsó, de ez nem tartható fenn sokáig. Magyarország vízkincse évről évre csökken, a klímaváltozás és a csapadékeloszlás átalakulása miatt egyre gyakoribbá válnak az aszályos időszakok, amikor vízhasználati korlátozások lépnek életbe – locsolási tilalom, kútvíz-korlátozás, alacsony kútvízszintek. Aki ma beruház egy jól méretezett esővízgyűjtő rendszerbe, nemcsak jövőbeli költségektől kíméli meg magát, hanem biztosítja háztartása vízellátásának rugalmasságát is. Ebben az értelemben az esővízgyűjtés valóban egy előrelátó, hosszú távú befektetés, akár a gyerekeinknek.

Vélemények

Mit mondanak rólunk?

Csatlakozz te is a boldog kerttulajok közé
IMG_3703
IMG_1918-scaled-e1706469255984.jpg
7I2A6755-scaled-e1706472343230.jpg
httpselements.envato.comman-wearing-eyeglasses-happy-smiling-smart-man-por-YNFEBKQ.png
Minőségi munka

"Gáborék az első megbeszélés után egy kreatív, mindkettőnk eltérő kívánságát ötvöző tervet adtak...Mióta kész van a kertünk, a férjem nem a bejárat előtt dohányzik, hanem a kertre néző teraszra ül ki, és sokkal többször előfordult, hogy este kiültünk közösen, mert most már jó ránézni a kertre."

Kocsis Zsuzsanna

Budapest