Valósítsd meg álmaid kertjét velünk - Kérd ingyenes árajánlatunkat

Vízellátás és szennyvízkezelés közművek nélkül?

A vízellátás és szennyvízkezelés megoldása alapvető fontosságú, különösen az elszigeteltebb területeken, ahol a közművek nem állnak rendelkezésre. Ilyen helyzetekben az ingatlanok és azok lakói a természetes erőforrásoktól, illetve alternatív rendszerektől függnek a napi vízigények és a szennyvíz kezelésének kielégítésére. Ez különböző technikai és környezeti kihívásokat jelenthet, de egyben lehetőséget is ad arra, hogy fenntartható és innovatív megoldások kerüljenek alkalmazásra.

Vízellátás és szennyvízkezelés elszigetelt területen

Az elszigetelt területeken élő háztartások nagy mértékben függenek az önálló víz- és szennyvízkezelő rendszerektől. Ennek a függőségnek azonban nemcsak kihívásai, hanem előnyei is vannak. A közművek hiánya arra kényszeríti az embereket, hogy kreatívan és fenntartható módon gondolkodjanak a vízgazdálkodásról és a szennyvízkezelésről. Ez a fajta önállóság elősegítheti a lokális és környezetbarát megoldások elterjedését, csökkentve a globális erőforrásoktól való függést.

  • Vízellátás: Elszigetelt területeken a legnagyobb kihívás a víz beszerzése, mivel a vízhálózatok elérhetősége gyakran korlátozott. Ilyenkor a háztartási víz szükségleteit különböző forrásokból biztosítják, például kutakból, esővíz-gyűjtő rendszerekkel, vagy a közeli természetes vízforrásokból. Az esővíz-gyűjtés az egyik legnépszerűbb alternatíva, mivel a csapadékot könnyen tárolhatjuk és használhatjuk különböző célokra, mint például locsolás, WC öblítés, vagy akár ivóvíz előállítása megfelelő szűrési és tisztítási rendszerekkel.
    Ha nincs lehetőség helyi vízforrás kialakítására, akkor a vizet távoli helyről kell beszerezni és tárolni. Ebben az esetben nagy kapacitású víztartályok és megfelelő víztisztító rendszerek szükségesek a hosszú távú tárolás biztosításához.
  • Szennyvízkezelés: Azokon a területeken, ahol a csatornahálózatok nem állnak rendelkezésre, a szennyvíz kezelésének is alternatív módon kell történnie. A különböző szennyvízkezelő rendszerek, mint például a biológiai szűrés, komposztáló WC-k, vagy a zárt, föld alatti szennyvízkezelők olyan megoldásokat kínálnak, amelyek nemcsak a környezetet védik, hanem minimalizálják a vízszennyezés kockázatát is. Ezek a rendszerek a szennyvizet helyben kezelik, és lehetővé teszik annak újrafelhasználását, vagy a tisztítás utáni elszikkasztását a talajba.

Erre a két problémára keresett megoldást megrendelőnk, a főváros zajától távol, Óbuda-Békásmegyer hegyvidéki részén, egy meredek úton megközelíthető, felújítás alatt álló ingatlan tulajdonosa.

Fenntartható vízellátás és szennyvízkezelés közművek nélkül

Ehhez a kiépített csatorna- és vízhálózat nélküli telken található ingatlanhoz egy összetett vízgazdálkodási rendszert telepítettünk, amely több különálló egységből épül fel. A ROTO 12.000 literes ivóvíztartály biztosítja a háztartás számára a tiszta vízellátást. Az ivóvizet egy lajtos-kocsi fogja biztosítani, ami egy praktikus tömlőcsatlakozással direkt a tartályra köthető és 10-15 perc alatt feltölthető tiszta ivóvízzel.

A szennyvízkezelést egy 4.000 literes Rikutec szennyvízkezelő tartály végzi, amely megtisztítja, ülepíti a háztartásból kikerülő szennyvizet. A rendszer részét képezi egy 600 literes szikkasztókút, amely a tisztított szennyvíz szakszerű elvezetéséről és talajba szikkasztásáról gondoskodik. Ennek köszönhetően az ingatlan tulajdonosai egy teljesen önellátó, fenntartható vízgazdálkodási rendszert használhatnak, amely biztosítja a megfelelő vízellátást és a környezetbarát szennyvízkezelést a közművek nélküli területen. Ugyanis a csapadékvizet szükség esetén a tartályba lehet vezetni és így töltésre sem feltétlen szorul.

A ház vízellátásának megoldására egy Grundfos házi vízmű is telepítésre került. Ez biztosítja az ivóvíztartályból a házba történő egyenletes és megbízható vízellátást. A rendszer megfelelő nyomást biztosít a mindennapi vízhasználathoz, legyen szó fürdésről, mosásról vagy egy pohár tiszta vízről.

Felmérés, tervezés, kivitelezés

A rendszer kiépítését alapos felmérés és több egyeztetés előzte meg, mivel egy ekkora kapacitású ivóvíztartály és szennyvízkezelő rendszer telepítése jelentős helyigénnyel és nagy földmunkával jár. Külön kihívást jelentett, hogy a munkálatok nem zavarhatták azokat a szakembereket, akik párhuzamosan a ház felújításán dolgoztak.

Bár a telek viszonylag széles volt, a rendszert kompakt módon, kis területen kellett elhelyezni, amihez rendkívül pontos mérésekre és gondos tervezésre volt szükség. A munkálatok során további közműfejlesztések is zajlottak: új gázvezeték, nagyfeszültségű áramvezeték és internetkapcsolat is bevezetésre került a telekre. Az ivóvíztartály és a szennyvízkezelő rendszer telepítésekor figyelembe kellett venni, hogy ezek a rendszerek a lehető legkevesebb ponton keresztezzék egymást. Ezzel minimalizálhatjuk a későbbi karbantartási nehézségeket és biztosíthatjuk a hosszú távú működést és megbízhatóságot.

A felmérések és a rendszer helyének pontos meghatározása után megkezdődtek az előkészítő munkák, amelyek fontos részét képezték a projektnek. A munka első lépése egy régi vasbeton medence feltörése és kibontása volt, amely a helyszínen található legnagyobb akadályt képezte. A medence elbontását és az ezt követő nagy földmunkával járó munkafolyamatokat, a mi irányításunk alatt egy közeli cég JCB 5,2t súlyú munkagépével és kezelőjével közösen oldottuk meg. A törmelék és a kibontott anyagok deponálását és elszállítását külön tervezés és szervezés előzte meg, mivel a megfelelő hulladékkezelési előírásoknak is meg kellett felelni.

A modern vízellátás és szennyvízkezelés rendszere

roto ivóvíztartály

A 12.000 literes Roto ivóvíztartály elhelyezésének során kulcsfontosságú volt, hogy figyelembe vegyük a telek adottságait és az egyéb közművek elhelyezését. A munkagödör kialakításánál két fő szempontot kellett szem előtt tartanunk.

Elsődlegesen, mivel a telek szélén kocsibeálló húzódik, olyan módon kellett a tartályt elhelyezni, hogy az sem a jelenlegi, sem a későbbi használat során ne okozzon gondot. A későbbi járműforgalom miatt a burkolatról a tartályra ható erőhatások és terhelés károsíthatja a rendszert.

A másik fontos szempont a gázvezeték helyzete volt. A gázvezetéktől legalább egy métert kellett távol maradnunk, hogy a telepítés megfeleljen a biztonsági előírásoknak. Mivel a gázvezeték nyílt árkos átvétellel lett hitelesítve, különösen fontos volt, hogy a tartály elhelyezése során ezt a távolságot szem előtt tartsuk. A gázvezeték és a tartály közötti távolság pontos mérését a helyszíni előkészítő munkák során végeztük el. A nyomvonalak kijelölésével biztosítottuk, hogy a tartály megfelelő távolságra kerüljön a vezetéktől, ugyanakkor a telek adottságait is maximálisan kihasználjuk.

A tartály munkagödre szakszerűen lett kialakítva, különös figyelmet fordítva az alap megfelelő előkészítésére. A tartály stabilitásának biztosítása érdekében az alapot többszöri méréssel és réteges tömörítéssel alakítottuk ki, hogy egyenletes, szilárd és sík felületet hozzunk létre.

Rikutec szennyvízkezelő

A szennyvízkezelés kulcsfontosságú egy olyan ingatlan esetében, amely nem csatlakozik a központi csatornahálózathoz. A fenntartható és hosszú távon megbízható működés érdekében egy 4.000 literes Rikutec szennyvízkezelő tartály került telepítésre, amelyhez egy szikkasztókút is kapcsolódik a tisztított szennyvíz elvezetésére. A Rikutec szennyvízkezelő egy innovatív egykamrás rendszer, amely nem tartalmaz különálló ülepítő- vagy reaktorkamrákat, és teljes mértékben anaerob szakasz nélkül működik. Az oxigéndús környezet azonnal aktiválja az aerob baktériumokat, amelyek nagy hatékonysággal végzik a szennyvíz tisztítását.

szennyvízkezelő és szikkasztókút

A tartályban egyetlen lebegőfalas leválasztó található, amely felfogja a zsírokat és egyéb úszó szennyeződéseket. Ezek az anyagok a lebomlásuk után elvegyülnek az eleveniszapban. A rendszer nagy térfogat tározókapacitása megfelel – a tapasztalatok alapján elkerülhetetlen – konyhai ételmaradékok, fürdőszobai kellékek, szerek és egyéb nem vagy nagyon lassan lebomló anyagok tárolására.

A tisztítás három lépésben zajlik: levegőztetés, ülepítés és a tisztított víz eltávolítása. Az egyszerű felépítés miatt a rendszer könnyen karbantartható és hosszú távon megbízható megoldást nyújt a szennyvíz kezelésére.

A szennyvízkezelő egyik nagy előnye, hogy nincs működő alkatrész, elektronika vagy szivattyú a tartályon belül, minden a „gyermekbiztos” fedlapon keresztül kezelhető, kiemelhető.

Vízellátás, szennyvíztisztítás és szikkasztás egy rendszerben

A szennyvíztisztítás egyik kulcsfontosságú eleme a levegőztetés, amelyért egy Hiblow Duo 80 kompresszor felel. Ez az egység egy különálló, zárható vezérlőszekrényben kapott helyet, amely a képen is látható. A kompresszor ebből a szekrényből 3×8 órás ciklusban levegőt juttat a tartályban található diffúzorokhoz. Ezek a nagyméretű, súlyozott mikrobuborékoztató csődiffúzorok egyenletesen eloszlatják az oxigént a vízben. Az oxigén beáramlása aktiválja az aerob baktériumokat, amelyek megkezdik a szennyvíz hatékony tisztítását. A már megtisztított szennyvizet egy mamutszivattyú juttatja tovább a szikkasztó irányába. A víz szintje alá egy csövet nyomunk le, a csőbe alulról a kompresszor segítségével levegőt juttatunk. Ezáltal a csövön belül levegő és víz keveréke van, ennek a fajsúlya kisebb, mint a csak víz kívül. Az így létrehozott nyomáskülönbség mozgatja a vizet, ami egyszerű és hatékony megoldás a tisztított szennyvíz továbbítására.

szennyvízkezelő és szikkasztókút

A tisztított szennyvíz elszikkasztására egy Graf 600 literes szikkasztókút került telepítésre, amely egy vertikálisan elhelyezett rendszer. Ennek a kialakításnak köszönhetően helytakarékos, így kis területen is hatékonyan működik. A szikkasztókút stabil, PP műanyag elemekből készült, amelyek nemcsak könnyen szerelhetők, hanem hosszú távon is ellenállnak a környezeti hatásoknak. Elárasztás esetén a rendszer könnyen szippantható, így megbízható és karbantartható megoldást biztosít a tisztított szennyvíz szakszerű elvezetésére a talajba.

A szennyvízkezelő rendszert a házból kiérkező 110 mm-es KG PVC csövekkel kötöttük össze. A szennyvízcsatorna teljes hossza körülbelül 35 méter. A telek ezen szakaszán a jelentős szintkülönbség miatt két ejtetés (surranó) is kialakításra került. A rendszerbe három tisztítónyílás került beépítésre, amelyek lehetővé teszik a könnyű karbantartást és esetleges dugulások gyors elhárítását. A teljes rendszer telepítését követően többszöri vízpróbát végeztünk, hogy ellenőrizzük a csatlakozások tömítettségét és kizárjuk a szivárgás lehetőségét. Emellett az áramlás hatékonyságát is ellenőriztük: nagyobb vízmennyiség folyatásával vizsgáltuk, hogy később a szennyvíz megfelelő sebességgel és akadálymentesen halad majd végig a csöveken.

Az ingatlan alsó szintjén telepítésre került egy Grundfos márkájú házi vízmű, amely biztosítja a háztartás folyamatos ivóvízellátását. A vízmű szivattyúja egy 32-es KPE vízcsövön keresztül juttatja el a vizet a házba. A szívócső vége egy TIP, lábszeleppel és szűrővel ellátott kemény PVC spirálcső.

Gunyhó Tamás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kereső

Kelemen Gábor

Alapító és tulajdonos

Több mint 15 éve tevékenykedem a kertek világában. Ez idő alatt számos kertet építettünk meg, vagy vettünk részt a kivitelezésben, illetve hosszú éveken át gondoztuk is őket.

Kategóriák

Legnépszerűbb cikkeink