• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Skip to footer
  • Bemutatkozom
  • Szolgáltatásaink
    • Kerttervezés
    • Kertek létrehozása
    • Építsd meg a kertedet
  • Árajánlatkérés
  • Elérhetőségeink
  • Blog
    • Kerttervezés
    • Kertépítés
    • Modern kert
    • Kertgondozás
    • Gondozásmentes kert
  • Munkáink
    • Egy kis kert nagy ambíciókkal
    • Provinciális hangulatú kert Szentendrén
    • Megjelent munkánk az Oktogon magazinban
    • Barátságos kisvárosi kert
    • Letisztult design
    • Modern élettér
    • Pihenőkert budai panorámával

Kertmenedzser

Kertépítés menedzsment magas színvonalon

Kelemen Gábor | 2018. október 20.

Így tedd különlegessé a kertedet a bambusszal

bambusz a kertben

Ebben a cikkben leírom, hogyan tudod kihozni a kertedben lévő bambusz sövényből a maximumot. Akkor is érdemes elolvasni, ha később tervezel bambuszt ültetni a kertedbe.

A bambusznak nagyon különleges formája van. A levélzete és a szára is nagyon különleges hatást tud kelteni kültérben, de gyakran használják beltérben is. Semmivel nem helyettesíthető, mivel hozzá hasonló növény nemigazán van hazánkban, ami azokkal a különleges tulajdonságokkal rendelkezik mint a bambusz.

Ültethetjük egymagában, de lehet belőle sövényt is készíteni. Az biztos hogy a kertünkbe látogató emberek meg fogják csodálni ezt a növényt.

A bambusz nagyon gyorsan növő-, eléggé intenzíven terjedő növény. Ezért mielőtt ültetünk belőle a kertbe, mindenképpen fontoljuk meg hogy hová kerül majd mert 5-10 év múlva bizony már jelentősen nagyobb állománnyal lehet számolni. Fontos, hogy a gyökérzete ellen már az ültetéskor védekezzünk.

Ebben a cikkben megmutatom hogyan újítottunk fel egy 4  éve telepített bambusz sövényt, és alakítottuk át nagyon látványos pontjává a ház bejárati részének.

A Bambusz Story

A sövényt négy évvel ezelőtt az én csapatommal ültettük el körülbelül 2 méter magas volt akkor a bambusz. Ez mára eléri itt-ott a 4-4,5 métert is. Gyakorlatilag ezidáig sövényként kezelve nyírták a bambuszt és teljesen jól is működött ez a megoldás. Évente kétszeri nyírással egészen szépen kordában lehetett tartani a sövényt. Ámde a bambusz egyik nagyon értékes része a szára, mivel ez egy nagyon dekoratív, picit keleties hangulatot adó elem, ami nagyon fel tudja dobni a kertet. Főleg akkor, ha egy tarka, vagy csíkos szárú bambusz növényről van szó.

A több éve fejlődő és rendszeresen sövényként nyírt bambusz sűrű levélzete azonban eltakarta a csodás szárakat. A tulajdonos ezt többször szóba hozta a találkozásaink alkalmával hogy hiányolja ezt a látványt, hiszen az ültetéskor még látszódtak, majd ahogy a növények fejlődésnek indultak és sűrűsödni kezdtek, lassan eltünedeztek a látványos bambusz szárak.

A másik problémát az jelentette, hogy a bambusz magasabb szárai behajlottak az épület felé, és egy nagyobb szélben a levelek simogatták az ereszt. Ez nem is lett volna probléma önmagában, viszont ennek zavaró hangja volt főleg este.

Megoldás kellett, így a következőt javasoltuk….

Praktikus és látványos bambuszsövény átalakítás

Mi lenne ha picit kiritkítanánk a bambusz alsó részein a levélzetet? Ezt metszőollóval könnyedén meg lehetett valósítani. Mivel a bambuszsövény mögött egy kétméteres vakolt fal van, ezért ebben a magasságban még az sem lehetett nagy gond, hogyha teljesen eltávolítottuk volna az oldalhajtásokat, mivel a takarás ezen a részen nem volt feltétlen funkciója a sövénynek.

bambuszok a kertbenAhhoz pedig hogy a ház felé ne hajoljon be a sövény, valamilyen támasztó rendszert kellett kitalálnunk.

Mivel bambusz sövényről beszélünk, miért ne legyen a támaszték anyaga is bambusz. Így jött az ötlet, hogy a bambusznak bambusz karókból fogunk keretet készíteni és ezeket vékony acél sodronnyal fogjuk összekötni egymással. A végeredmény ezeken a képeken látható.

 

Hogyan készült a képen látható sövényátalakítás?

Készítsd elő az alapanyagokat

Az oszlopokat 2,7 méteres távolságra helyeztük el egymástól. A bambusz önmagában nem megfelelő oszlopnak mert ha leássuk a földbe, akkor pár év alatt elrohad, elszíneződik. Ezért először 16 mm átmérőjű betonacélt vágtunk fel 2,4 méteres darabokra és ehhez rögzítettük hozzá a bambusz oszlopokat úgy, hogy az acélszálak rejtve maradtak. A betonacélnak a föld alá kerülő 1 méteres részét katepox kétkomponensű felületkezelő anyaggal kezeltük le hogy ezek a részek 100% -osan védve legyenek a korrózió ellen.

Majd ezután következett a bambuszok előkészítése. Az előre megvásárolt 10-14 cm átmérőjű bambusz oszlopokat 2 méteres darabokra vágva hoztuk el a telephelyről, ahol vásároltuk őket. Mivel meg kellett oldanunk a vasakhoz való rögzítést, ezért volt még egy kis munkánk a bambusz oszlopokkal.

bambusz növény igényeiA bambusz oszlopok egyik felét körfűrésszel hosszanti irányban bevágtuk két csíkban, egymástól 2 centiméter távolságra. Majd a két vágás közé eső 2 centis részt eltávolítottuk. Így ezen a vágaton keresztül illesztettük a betonacélhoz az oszlopokat, amik így besüllyedtek a bambusz oszlopokba és nem látszódtak.

Ezután a bambusz oszlopokat kétkomponensű műgyantával felületkezeltük. Erre azért van szükség, mert a bambusz oszlopok az évek alatt veszítenek színükből, sőt előfordul hogy teljesen elszíneződnek, szürkék lesznek.

Miután készen voltak a vasak és elkészültek az oszlopok is, elindultunk hogy összeszereljük őket a helyszínen.

Így metszed a bambuszod

bambusz metszéseMost egy picit kitérek rá, hogy hogyan kell megmetszeni egy bambuszt, illetve hogyan kell sövényt alakítani belőle.

Ha ritkítani szeretnénk a bambuszt, akkor az oldalhajtásokat szorosan a szár mellett kell elvágni, hogy ne maradjanak csonkok a növényen mert ezek visszaszáradnak, elszíneződnek, csúnyák lesznek, illetve berohadhatnak ami a növény megbetegedéséhez vezethet. Ágról-ágra haladva mindig vegyük szemügyre pár lépést hátrébb állva az összképet, majd amikor elegendőnek érezzük a ritkítást, haladhatunk egy újabb szakaszra.

Ha sövénynek vágjuk a bambuszunkat, akkor ezt kora tavasszal egyszer, és október-november környékén még egy alkalommal tegyük. A bambusz nagyon intenzíven növekedő növény, és a növény szárában végbemenő nedvesség szállítása is intenzíven megy végbe. Emiatt kell olyan időpontot választani a sövény vágására amikor még nem indult be (kor tavasz) a bambusz nedvkeringése, vagy már lelassult (késő ősz). Technikailag pedig ugyanúgy kell nyírni mint bármely más sövényt.

Bambusz oszlopok elhelyezése

bambusz gondozásaA betonacél szálakat egy 5 kilós kalapáccsal létrára állva vertük le 1 méter mélységben a talajszint alá, egymástól 2,7 méteres távolságra. Majd ehhez rögzítettük hozzá a bambusz oszlopokat úgy, hogy az oszlopokat rátoltuk az acél szálakra.

Vagyis a bambusz oszlopokon vágott résen keresztül helyeztük fel őket a vasakra. Így a bambuszoknak csak dekorációs szerepe van, a tartó szerepet az acélszálak viselik.

bambuszt is lehet metszeni

Ezután megmetszettük a bambuszt, hogy látszódjanak a szárak. A lomb egy jó részét kimetszettük a növényekből.

Az acélhuzalok felszerelése

kertépítés bambusszal

Igen diszkrét 2 milliméteres acél sodronyt használtunk feszítőzsinórnak. Ezt feszítettük ki az oszlopok között, hogy a ház felé behajló bambusz hajtásokat megtartsa. A bambusz oszlopokat adott magasságban fúróval megfúrtuk mindkét oldalán, hogy át tudjuk vezetni rajta a sodronyt.

 

Az egyik szál 70 cm magasan, a másik 160 cm magasan fut, ebben a magasságban fúrtuk meg a bambusz oszlopokat.

A két szélső oszlopnál a vashoz rögzítettük a sodronyt, a közbenső oszlopoknál csak átfűztük a bambusz oszlopon úgy, hogy a szál körbeölelje a vasat a bambuszoszlop nyitott feléről mint az alábbi képen. Így a bambusz oszlopot rögzíti a sodrony a vashoz.bambuszok

A végeredmény a képeken látható. Remélem tetszett az ötlet és hasznos volt számodra. Itt olvashatsz többet a modern kertek növényeiről.

natúr bambuszok      bambuszok szépek

 

Kategória: Modern kert

Elsődleges oldalsáv

Iratkozz fel a hírlevélre

Értesülj időben a legfrissebb hírekről.

Friss írások

Hogyan válassz kertépítő szakembert?

Footer

Kertmenedzser

Kik vagyunk?

Megmutatjuk, hogy mitől modern egy kert, segítünk, hogy valóban kiemelkedő parkod legyen.

Ismerj meg minket

Hol találsz meg minket?

Kertmenedzser Kft.

kertmenedzser@gmail.com

+36 70 779 2031

1148, Budapest, Kalapács u. 13/a

Adószám: 12409042-2-42

Hol iratkozhatsz fel?

Amennyiben feliratkozol hírlevelünkre, úgy első kézből olvashatod cikkeinket, friss információinkat.

Garancia minden általunk végzett munkára

 

Mi komolyan gondoljuk a garanciavállalást, szerződésben rögzítjük, és nem vitatkozunk, ha érvényesíteni akarod.

2017 © Kertmenedzser · Prémium kertépítés · Kertfenntartás · kertmenedzser@gmail.com · Honlapkészítés: Prémium Honlap