• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Skip to footer
  • Bemutatkozom
  • Szolgáltatásaink
    • Kerttervezés
    • Kertek létrehozása
    • Építsd meg a kertedet
  • Árajánlatkérés
  • Elérhetőségeink
  • Blog
    • Kerttervezés
    • Kertépítés
    • Modern kert
    • Kertgondozás
    • Gondozásmentes kert
  • Munkáink
    • Egy kis kert nagy ambíciókkal
    • Provinciális hangulatú kert Szentendrén
    • Megjelent munkánk az Oktogon magazinban
    • Barátságos kisvárosi kert
    • Letisztult design
    • Modern élettér
    • Pihenőkert budai panorámával

Kertmenedzser

Kertépítés menedzsment magas színvonalon

Kelemen Gábor | 2019. április 3.

A gyepszellőztetés helyes módja -részletes leírás videóval

Ebben a cikkben leírom mire kell figyelni gyepszellőztetés során, hogyan csináld jól úgy ahogyan a profik is végzik.

Az alábbi cikkben olvasható tanácsok öntözéssel ellátott, öntözésben részesített gyepfelületekre vonatkoznak elsősorban!

Miért csináljuk? Avagy a gyepszellőztetés célja

A gyepszellőztetés célja az, hogy megőrizzük a gyep minőségét, jó állapotát és ezt rendszeresen javítsuk-fenntartsuk a gyepszellőztetéssel. Ezen felül természetesen más munkákat is el kell majd végeznünk ahhoz, hogy a fű a kertünkben mindig gyönyörű zöld és élettel teli maradjon, de most erről az egy munkafolyamatról lesz szó.

A gyepszellőztetés több jótékony hatással bír. A talajt lazítjuk fel ilyenkor aminek ezáltal jobb lesz a hő, a tápanyag, és a vízgazdálkodása. A fű levegőztetésének is hívják sokan a gyepszellőztetést, mert ilyenkor valóban a gyepünk gyökérzónája a lazítás következtében több levegőhöz jut nem csak amiatt mert fellazul a talaj, hanem mert az elhalt növényi részek ilyenkor eltávolításra kerülnek a gyep tövétől, a talaj felszínéről.

Ezek a növényi részek az év közben felhalmozódott nyesedékből állnak, ami a fűnyírás során a területen maradt. Ugyebár a fűnyírógép a levágott fű nagy részét összegyűjti, azonban vannak visszahulló darabok, amik felhalmozódnak a talajfelszínen és előbb-utóbb egy úgynevezett „filcréteget” képeznek a talajon.

Na ez az amit mi szeretnénk eltávolítani, mert ez a filcréteg gátolja a gyepfelület egészséges fejlődését.

Mire lesz szükséged?

A professzionális felszereléssel indítom a sort. Ez ne elegyen lehangoló senki számára aki nem rendelkezik ezekkel az eszközökkel mert egyből ajánlani fogok alternatívákat, amikkel ugyanolyan hatékonyan és magas minőségben el lehet végezni a munkát.

Gyepszellőztető gép motoros, fűnyíró gép, szegélyvágó gép, lombseprű, gyepszellőztető gereblye, zsák a zöld hulladéknak, lombfúvó a takarításhoz és egy seprű.

A gyepszellőztető gép lehet elektromos is, vagy kiválthatjuk gyepszellőztető gereblyével is. Utóbbit akkor javasoljuk ha a terület nem túl nagy, mert a gereblyével történő szellőztetés igen fárasztó lehet. Ha a területünk nagyobb mint 100 m2 akkor érdemes elgondolkodni gyepszellőztető gép bérlésén, akár elektromos kivitelben.

A lombfúvó nem feltétlenül kell, i ezt takarításhoz alkalmazzuk.

Mikor érdemes végezni?

A gyepszellőztetést tavasszal mindenképpen érdemes elvégezni. Vannak akik az évente kétszeri szellőztetést javasolják, azonban nem minden esetben indokolt ez a gyakoriság.

Azonban ha a gyep állapota indokolja akkor végezzük el nyár végén-ősszel újra. Az indokoltság abból áll, hogy a gyep sűrű, intenzív növekedésű, a keletkezett filcréteg megtalálható közötte. Továbbá az i indokolhatja az újbóli gyepszellőztetést, ha a gyep állapota romlott tavasz óta.

Az utóbbi eset minden aspektusát nehéz volna itt leírni, ezért ezt bocsássák meg nekem de itt kihagyom, nem részletezem.

Erre az 5 dologra nagyon figyelj!

A gyepszellőztetés nem boszorkányság, vagyis bárki elvégezheti ezt az egyszerű műveletet, azonban van pár dolog amivel fontos hogy te is tisztában legyél.

  1. A munka megkezdése előtt jelöld meg az öntözőrendszer szórófejeit
  2. Ha helyenként gyengébb a gyeped akkor ott óvatosan told végig a gépet, vagy kapard a gereblyével. Ilyen helyeken csak egy irányba szellőztessünk és lehetőleg szórjuk felül fűmaggal ezeket a részeket szellőztetés után. (erről lejjebb még írok)
  3. Alaposan távolítsad el a kiszedett részeket a területről
  4. Ha nincsen ebben a munkában rutinod, akkor rézsűs gyepfelületen kizárólag gereblyével dolgozz
  5. Érdemes lehet egybekötni ezt a munkát a felülvetéssel és a gyeptrágyázással is (lejjebb elmondom miért), erre készülj fel trágyával, fűmaggal és trágyaszóró eszközzel.

Így csináld -gyakorlat szépen sorban

  1. Megjelöljük a szórófejeket, hogy véletlenül se tegyünk bennük kárt.
  2. A gyepszellőztető géppel vagy a gyepszellőztető gereblyével kezdjük el a munkát. A gépet egyenletesen egy irányba előre fele tolva. Amikor fordulunk a géppel, akkor a kések forgását vagy kapcsoljuk ki, vagy nyomjuk le a gép fogantyúját ezzel elemelve a késeket a talajtól. Így nem okozunk kárt a gyepben. Ha gyepszellőztető gereblyét használunk, akkor egy irányban magunk felé húzva a gereblyét kezdjük el átgereblyézni a gyepet erőteljesen, úgy hogy a gereblye a talajba is hasítson bele picit lehetőleg.
  3. Miután végeztünk tegyük meg ezt keresztirányban is. Ha nagyon gyenge, ritkás a gyepfelület, akkor ezeken a részeken nem kell keresztben is elvégezni a gyepszellőztetést.
  4. A kiszedett hulladékot távolítsuk el a területről lombseprűvel alaposan.
  5. Fűnyíróval haladjunk végig a gyepfelületen. Ha a gyep igényli akkor szegélyezzük körbe a fűnyírás előtt a széleket, akárcsak egy általános fűnyírási művelet előtt. A fűnyíró az apró részeket még jobban össze fogja szedni.
  6. Öntözzük be a gyepet és kész.

Plusz ezt tedd meg mert most könnyebb

Érdemes a gyepszellőztetés után elvégeznünk két dolgot, ami szintén hozzátartozik a tavaszi munkákhoz. Az egyik a gyep felülvetése, sűrítése (ha szükségesnek ítéljük meg), a másik a gyep trágyázása amiről a gyepmunkák cikkünkben írok bővebben is.

Ezekhez a munkákhoz legyen nálad fűmag és gyeptrágya, valamint gyeptrágya szóró eszköz, ha nem vagy biztos abban hogy kézzel is ki tudod szórni szépen a trágyát. Gyeptrágyának javasolom a viano gyeptrágya családot.

Azért érdemes elvégezni ilyenkor a gyep felülvetését is, mert a géppel végzett gyepszellőztetés után a barázdákba -amit a gép a talajba vágott- könnyebben bele vethetjük a fűmagot, és nem kell a magokat takarnunk, vagy csak kevésbé. A felülvetés után ha elszórtuk a fűmagot akkor hengerezzük le a területet, trágyázzunk és ezután öntözzük csak be.

Az eredmény látszik és érezhető

Videó itt

Ha tetszett a cikk akkor oszd meg! Írj, miről olvasnál szívesen!!!

További sok infó a kertek világából.

Szép napot! Minőségi élettereket kívánok!

Kategória: Kertgondozás

Elsődleges oldalsáv

Iratkozz fel a hírlevélre

Értesülj időben a legfrissebb hírekről.

Friss írások

Hogyan válassz kertépítő szakembert?

Footer

Kertmenedzser

Kik vagyunk?

Megmutatjuk, hogy mitől modern egy kert, segítünk, hogy valóban kiemelkedő parkod legyen.

Ismerj meg minket

Hol találsz meg minket?

Kertmenedzser Kft.

kertmenedzser@gmail.com

+36 70 779 2031

1148, Budapest, Kalapács u. 13/a

Adószám: 12409042-2-42

Hol iratkozhatsz fel?

Amennyiben feliratkozol hírlevelünkre, úgy első kézből olvashatod cikkeinket, friss információinkat.

Garancia minden általunk végzett munkára

 

Mi komolyan gondoljuk a garanciavállalást, szerződésben rögzítjük, és nem vitatkozunk, ha érvényesíteni akarod.

2017 © Kertmenedzser · Prémium kertépítés · Kertfenntartás · kertmenedzser@gmail.com · Honlapkészítés: Prémium Honlap

Iratkozz fel az ingyenes hírlevélre és tudd meg, hogyan lehet modern kerted.

Az adataid biztonságban vannak nálunk.

x
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom