• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Skip to footer
  • Bemutatkozom
  • Szolgáltatásaink
    • Kerttervezés
    • Kertek létrehozása
    • Építsd meg a kertedet
  • Árajánlatkérés
  • Elérhetőségeink
  • Blog
    • Kerttervezés
    • Kertépítés
    • Modern kert
    • Kertgondozás
    • Gondozásmentes kert
  • Munkáink
    • Egy kis kert nagy ambíciókkal
    • Provinciális hangulatú kert Szentendrén
    • Megjelent munkánk az Oktogon magazinban
    • Barátságos kisvárosi kert
    • Letisztult design
    • Modern élettér
    • Pihenőkert budai panorámával

Kertmenedzser

Kertépítés menedzsment magas színvonalon

Markovics Fanni | 2021. február 19.

A gyeptrágyázás fontossága

Legtöbb kerttulajdonos számára a mindig üde és zöld gyep elérése a cél. Az, hogy ne csak a szomszéd fűje legyen zöldebb, az bizony rajtunk is múlik. A rendszeres és precíz fűnyíráson kívül a gyeptrágyázás is nagyon fontos. A szakszerű és időszerű gyeptrágyázással gyönyörű pázsitot varázsolhatunk kertünkbe.

Aktuális cikkünkbe abban nyújtunk segítséget mit is kell tudni a gyeptrágyázásról. Miért fontos elvégezni. Hogyan végezzük el, milyen trágyát használjuk.

Miért fontos a gyeptrágyázás?

Mint azt már a fentiekben említettem a szép gyep elérése nem csak a fűnyíráson múlik. Rengeteg olyan gyepgondozási teendőnk van melynek segítségével juthatunk gyönyörködtető pázsithoz. Az egyik ilyen teendő a gyeptrágyázás.

Gyeptrágyázás során olyan tápanyagokat jutattunk a fűre, amelyek nélkülözhetetlenek a folyamatos növekedéshez és fejlődéshez. E tápanyagok, a nitrogén, a foszfor, és a kálium segítenek, hogy gyepünk életerős maradjon egész évben.

Milyen gyeptrágyát használjak frissen vetett fű esetén?

Frissen vetett fű esetén, vagy frissen lefektetett gyepszőnyeg esetén a gyeptrágyázás hatalmas segítség. Ezáltal nagy löketet adunk a gyökerek számára, hogy megfelelően tudjanak növekedni.

Fűmagos füvesítés esetében akkor gyeptrágyázzunk amikor még nem szórtuk ki a fűmagot. Ha pedig gyepszőnyeggel történik a füvesítés, akkor szórjuk ki a gyeptrágyát, amikor már leterítettük a szőnyeget.

Mind a két esetben igyekezzünk olyan gyeptrágyát használni melynek foszfor tartalma magasabb a többi elemhez képest. A foszfor segítséget nyújt az erős és egészséges gyökerek kialakulásában.

Legyen szó akár frissen vetett fűről, vagy akár már idősebb gyepről nagyon fontos a gyeptrágyázás után az öntözés. Ilyenkor locsoljuk meg jól a gyepet, hogy a kijuttatott gyeptrágya oldódjon fel, minél jobban.

Egyes évszakokban milyen gyeptrágyát használjunk?

Fontos arra is odafigyelni milyen típusú gyeptrágyát melyik évszakban használjuk. Rengeteg fajta műtrágyával találkozhatunk a piacon. Vannak melyekben több van egyes elemekből. Vannak melyek gyomírtó hatással is rendelkeznek. Fontos tájékozódnunk arról is melyik típust mikor juttatjuk ki.

Tavasszal

Mikor a hőmérséklet melegedni kezd kiszórhatjuk az első adag trágyát. Ilyen esetben használjunk nitrogén dús műtrágyát. A nitrogén elősegíti, a gyep növekedésének beindulását, és a gyönyörű szín kialakulását. Az egyre melegedő időjárás hatására lassan számolnunk kell a gyomokkal is. Késő tavasszal használjunk gyomírtó hatással bíró műtrágyát is, mielőtt a gyomok nagyobb mennyiségben megjelennek. Így elkerüljük szaporodásukat a gyepben.

Nyáron

A gyomok erőteljesebb növekedésbe kezdek ezért ajánlatos még akkor is a gyomírtó hatású műtrágya használata. Ebben az időszakban használjuk alacsonyabb foszfor tartalmú műtrágyát. A nitrogén dús műtrágya használatát mellőzük a nyári időszakban. A nitrogén ugyanis elősegíti a gombás megbetegedéseket a gyepben.

Használjunk kiegyenlített műtrágyát, mely nitrogén – foszfor – kálium aránya egyenlő. Nyáron, azonban a kálium dúsabb műtrágya is jó választás lehet, hiszen erősíti a növényi szöveteket, jobb lesz a vízháztartása, és a regenerálódó képessége. Ebben az időszakban nagyon fontos a gyeptrágyázás. Ilyenkor ugyanis meg kell védenünk gyepünket a hőségtől és szárazságtól.

Ősszel

Használjuk burkolt kálium dús műtrágyát. Ez azt jelenti, hogy a szilárd granulátumon egy bevonat található. E bevonat segítségével nem válik azonnal felvehetővé a tápanyag. Ezzel elérve azt, hogy több hónapon keresztül jut tápanyaghoz a fű a talajból.

Nagyon fontos, hogy ebben a hónapban is használjunk műtrágyát, hiszen fel kell készítenünk gyepünket a téli időjárásra.

Hogyan történjen a gyeptrágyázás?

Legfontosabb dolognak azt tartom, hogy tartsuk be a műtrágya csomagolására írt útmutatót. Mindig úgy járjunk el, ahogy ott le van írva. Mint említettem rengeteg típusú készítmény áll rendelkezésünkre. Nehéz lenne szabványt húzni, hogy történjen a kijuttatás. Mindig a csomagoláson leírtak szerint juttassuk ki.

Napjainkban rengeteg olyan szerkezet áll rendelkezésünkre, melyek használata megkönnyíti dolgunkat. Ezeket megtöltve könnyen kiszórhatjuk a kívánt mennyiségű gyeptrágyát.

Célszerű gyeptrágyázás előtti 1 – 2 napban lenyírni a gyepet. Majd a gyeptrágyázás után locsoljuk be jól az adott területet.

Mit tegyek még a gyönyörű gyep eléréséért?

A gyeptrágyázás elvégzése tehát rendkívül fontos annak érdekében, hogy gyönyörű gyepünk legyen. Mint említettem több teendő tartozik a gyepgondozás körébe.

A szakszerű fűnyírás, a gyepszellőztetés is hozzá tartozik, hogy szép egészséges gyep legyen kertünkben.

Ha további kérdés maradt volna benned a szakszerű fűnyírásról, akkor a linkre kattintva igyekeztünk megválaszolni párat. Illetve kigyűjtöttük számodra a legfontosabb tudnivalókat a helyes gyepszellőztetésről is, melyet szintén a linkre kattintva elérhetsz.

Ha további kérdésekre keresed a választ fordulj hozzánk bizalommal!

Kategória: Kerttervezés

Elsődleges oldalsáv

Iratkozz fel a hírlevélre

Értesülj időben a legfrissebb hírekről.

Friss írások

Hogyan válassz kertépítő szakembert?

Footer

Kertmenedzser

Kik vagyunk?

Megmutatjuk, hogy mitől modern egy kert, segítünk, hogy valóban kiemelkedő parkod legyen.

Ismerj meg minket

Hol találsz meg minket?

Kertmenedzser Kft.

kertmenedzser@gmail.com

+36 70 779 2031

1148, Budapest, Kalapács u. 13/a

Adószám: 12409042-2-42

Hol iratkozhatsz fel?

Amennyiben feliratkozol hírlevelünkre, úgy első kézből olvashatod cikkeinket, friss információinkat.

Garancia minden általunk végzett munkára

 

Mi komolyan gondoljuk a garanciavállalást, szerződésben rögzítjük, és nem vitatkozunk, ha érvényesíteni akarod.

2017 © Kertmenedzser · Prémium kertépítés · Kertfenntartás · kertmenedzser@gmail.com · Honlapkészítés: Prémium Honlap